Welcome Centre
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca 2024, a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Tym samym ustawa przewiduje przedłużenie ważności wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy, a także okres wyjazdu Ukraińców z terytorium Polski oraz okres dobrowolnego powrotu obywateli Ukrainy. Przedłużeniu ulegnie również ważność kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemców oraz dokumentów "pobytu tolerowanego" wydawanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen uznawany jest za legalny.

W związku z tym przedłuża się zwolnienie z opłat za studia dla studentów posiadających status UKR.

Зміни до Закону про допомогу громадянам України

22 лютого 2024 року ввійшов в дію Закон про внесення змін до Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом. Українці та члени їхніх сімей, які прибули до Польщі з 24 лютого 2022 року, будуть мати можливість скористатися тимчасовим захистом до 30 червня 2024 року, а податкові пільги для осіб, які надають гуманітарну допомогу, продовжено до кінця року.

Таким чином, Закон передбачає продовження терміну дії національних віз і довідок на тимчасове проживання для громадян України, а також період виїзду українців з території Польщі та період добровільного повернення громадян України. Також буде продовжено термін дії карт побуту, польських документів, що посвідчують особу та документів «толерованого перебування», виданих громадянам України, а також період, протягом якого перебування громадянина України на території Польщі на підставі шенгенської візи, вважається легальним.

У зв'язку з вищезазначеними змінами продовжено звільнення з оплати за навчання для студентів зі статусом UKR.